BI Cloud – jak włożyć nogę w drzwi i zabłysnąć przed Zarządem ;-)

14 pkt
Maciej Pawełczak napisał/a o
BI
BI artykułów: 21

BI

Chmura
Chmura artykułów: 23

4 lata temu

Podczas szkolenia kolegi Andrzeja Daleszczyka z e-marketingu, (polecam jest to naprawdę specjalista w tym temacie) usłyszałem o nowym produkcie firmy Comarch BI Cloud. Ta tzw. wrzutka spowodowała, że kilka dni później usiadłem wieczorem przed komputerem i odpaliłem stronę https://bicloud.comarch.pl/Views/Promo/Index.aspx.
Jak się później okazało, siedziałem nad tym produktem do bladego świtu.

Na początek słowo wstępu. Firmy często borykają się z dostępem do danych zgromadzonych w systemach. Na pewno ma ten problem kadra zarządzająca, właściciele, którzy nie chcą oglądać płaskich analiz excel'owych, w których nie ma za grosz dynamizmu i wiecznie są nieaktualne. Jeśli raport excel'owy jest skonstruowany w pewien sposób, to prośba o inny układ powoduje konieczność napisania jego od nowa lub modyfikacji. Produkt firmy Comarch wychodzi naprzeciw tym potrzebom. Po pierwsze warstwa prezentacyjna jest rewelacyjna. Po drugie te raporty są dynamiczne - można samemu zmieniać filtry, zakresy danych. I co najważniejsze są zawsze aktualne i pod ręką.

A teraz kilka słów o samym systemie. BI Cloud składa się z dwóch elementów.
Pierwszy to ekstraktor. Mały programik, który służy do eksportu danych z lokalnego systemu do chmury. Mamy do dyspozycji następujące źródła danych: Excel, MS SQL, Access, MySQL, Pervasive. Czyli dostępne są wszystkie najbardziej popularne typy baz danych.

W tym module mapujemy pola z systemu, z którego dane zaciągamy z polami zdefiniowanymi w chmurze. Pozostaje tylko ustawienie cykliczności aktualizacji danych. I to już wszystko - dane są w chmurze ;-) Proste prawda?
Takie zaprojektowanie aplikacji pozwala na połączenie z dowolnym systemem ERP.

Drugi element to system BI, który znajduje się w chmurze. Mamy tutaj do dyspozycji predefiniowane dashboardy z następujących obszarów:
- sprzedaż
- należności i zobowiązania
- zamówienia
- magazyn
- kontrahent

Ja się w tym systemie, powiem szczerze, zakochałem. Dla osób prowadzących i zarządzających firmami jest to naprawdę intuicyjne i ergonomiczne narzędzie. Pozwala na dostęp do danych na dowolnym urządzeniu (system jest responsywny), a co za tym idzie w dowolnym miejscu. Wszystkie kluczowe wskaźniki istotne dla firmy są zawsze pod ręką. Ten system w warstwie interfejsu nie ma nic wspólnego z dotychczasowymi systemami BI. Cena tego rozwiązania jest również rewelacyjna - 99 PLN za pierwszego użytkownika i 49 PLN za każdego następnego. Dla nas partnerów jest to dobry produkt, który może być zaczątkiem nowej współpracy z firmą, która nie ma żadnego produktu firmy Comarch.

Podsumowując Produkt BI Cloud to moim zdaniem takie małe porsche 911 z silnikiem boxer.

Polecam wszystkim, którzy by chcieli zabłysnąć przed właścicielami, zarządami firm.
Powodzenia we wdrażaniu narzędzia ;-)

Maciej Pawełczak
Enterprise IT Architect / Coach
www.softservice.pl

Masz pytanie?

zadaj pytanie

Masz pomysł?

zgłoś pomysł