Profil użytkownika

avatar

Jolanta Mieszczyk

0 pkt
 
pracownik comarch
0 Podziękowań
0 0%

0 pytań

0 odpowiedzi

0 0%

0 pomysłów

0 komentarzy

Aktywność

 • Wartościowy użytkownik
 • Wysoko notowany
 • Lider rankingu
 • Aktywny użytkownik
 • Pomysłodawca
 • Uczynny użytkownik
 • Znawca tematu
 • Specjalista kategorii Chmura
 • Specjalista kategori ERP Altum
 • Specjalista kategorii ERP Optima
 • Specjalista kategorii ERP XL
 • Specjalista kategorii ERP XT
 • Specjalista kategorii ERP esklep
 • Specjalista kategorii ERP mobile
 • Specjalista kategorii ERP Produkcja
 • Specjalista kategorii IBARD
 • Specjalista kategorii wszystko.pl
 • Specjalista kategorii ERP Klasyka
 • Specjalista kategorii ERP iKsięgowośc 24
 • Specjalista kategorii ERP Retail
 • Specjalista kategorii Workflow
 • Specjalista kategorii Techniczne
 • Specjalista kategorii Handel
 • Specjalista kategorii Logistyka
 • Specjalista kategorii Księgowość
 • Specjalista kategorii BI
 • Specjalista kategorii Kadry płace

Rankingi

Miejsce W tym
miesiącu
Punktów
Ranking główny 2828 89 0 pkt
W tym miesiącu 89 89 0 pkt
Pytania i odpowiedzi 2229 52 0 pkt
Pomysły i komentarze 806 38 0 pkt
Najbardziej pomocni - - -

O firmie

Aktywność w tematach

Wpisy użytkownika

Jedynym bezcennym dobrem, o jakie ciągle zabiegamy i niestety nie jesteśmy w stanie zdobyć więcej jest czas. Pieniądze można zarobić, można zdobyć nowych przyjaciół lub lepszego pracownika. Z czasem nie jest tak dobrze. Ciągle jest go za mało. Ucieka. Dlatego szukamy okazji do oszczędzania czasu wszędzie, gdzie to tylko możliwe.

Artykuł: http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/824170,decyzja-w-mgnieniu-oka.html

Temat: Data Mining w Oracle

Zapraszamy do obejrzenia NAGRANIA WEBINARIUM

Opis szkolenia / Korzyści:

Webinarium prezentuje zagadnienia analizy danych z wykorzystaniem różnych metod drążenia / eksploracji danych. Omawiana jest tematyka odkrywania wiedzy, jej etapów oraz roli eksploracji danych w tym procesie. Odkryta wiedza może być wykorzystana we wspomaganiu procesu podejmowania decyzji, predykcji przyszłych zdarzeń i określaniu efektywnych strategii biznesowych. Przedstawiane są wybrane techniki data mining. Ponieważ użyteczna wiedza ukryta jest zwykle pod postacią wzorców, trendów, regularności i wyjątków na szkoleniu prezentowana jest idea procesu jej odkrywania. Przedstawiamy również narzędzie Oracle Data Miner oraz nowe ścieżki szkoleniowe dotyczące narzędzi i technologii firmy Oracle, które od września znajdą się w ofercie firmy Comarch.

Do kogo skierowane jest webinarium:

Szkolenie skierowane jest do analityków, pracujących w środowisku Oracle chcących poznać możliwości eksploracji danych z wykorzystaniem algorytmów Data Mining. Szkoleniem mogą być zainteresowani wszyscy Ci, dla których kluczowe są kwestie odkrywania reguł mogących stanowić wsparcie w procesie podejmowania decyzji biznesowych.

Zaprasza: Krzysztof Czajkowski

Posted: Krzysztof Czajkowski

Tytuł: Index Skip Skan - czyli o przeglądach z podziałem indeksu

W bazach Oracle często stosuje się indeksy wielokolumnowe. Mają one istotne zalety ale powstaje pytanie, w jakiej kolejności ustawić kolumny klucza indeksu. Zasada mówi, że pierwszą kolumną powinna być ta, po której wyszukujemy dane najczęściej, jeżeli szukamy po jednej z nich. Niby proste, ale co w przypadku, gdy wyszukujemy tylko po jednej kolumnie ale nie jest ona pierwsza w indeksie wielokolumnowym?


Rozważmy następujący przypadek: na tabeli EMP (pracownicy) istnieje indeks złożony na kolumnach DEPTNO (numer departamentu) i JOB (stanowisko pracy):


CREATE INDEX emp_large _ idx ON emp_large (deptno, job);


Oczywistym jest, że jeżeli wyszukiwać będziemy po obu kolumnach, a statystyki podpowiedzą optymalizatorowi, że użycie indeksu się opłaca, to plan wykonania będzie wyglądał jak poniżej (RANGE SCAN wynika z nieunikalności wartości):


SELECT * FROM emp_large WHERE deptno=10 AND job='ADMIN';Podobnie, jeżeli użyjemy w zapytaniu w klauzuli WHERE tylko kolumny DEPTNO.
Co jednak w przypadku, gdy wykorzystamy tylko filtrowanie po kolumnie JOB? Kolumna ta jest drugą w kluczu indeksu. Indeks jest posortowany ale w pierwszej kolejności po DEPTNO, dopiero w drugiej po JOB, co powoduje, że poszczególne wartości JOB są rozproszone po tabeli. Okazuje się jednak, że Oracle na szczęście szacuje opłacalność weryfikacji wartości w całym indeksie i może zdecydować się na jego użycie.


SELECT * FROM emp_large WHERE job='ADMIN';Jak widać w planie wykonania zapytania, wykonana została operacja SKIP SCAN na indeksie. Oracle wykonuje następującą operację: indeks złożony jest dzielony na mniejsze części (logical subindexes) - ich liczba jest uzależniona od liczby różnych wartości w kolumnie początkowej. Poszczególne części przeglądane są niezależnie a po dojściu do poszukiwanych wartości pozostała część danej części jest pomijana. Jeżeli indeks złożony posiada niewiele różnych wartości we wiodących kolumnach i wiele różnych wartości w pozostałych kolumnach, cały mechanizm może działać sprawnie i z korzyścią dla czasu realizacji operacji wyszukiwania.


Podsumowując: Oracle ma na tyle sprytne mechanizmy działa zaszyte w optymalizatorze, że potrafi znaleźć korzystne rozwiązanie nawet w sytuacjach w których moglibyśmy się tego nie spodziewać.

Zaproszenie na szkolenie z tego zakresu: Podstawy Hurtowni Danych w środowisku Oracle
Na szkoleniu uczestnik zdobędzie wiedzę na temat zasad działania serwera Oracle ze szczególnym uwzględnieniem tych aspektów, które mają wpływ na wydajność funkcjonowania środowiska. Kluczową wiedzą wyniesioną ze szkolenia będzie świadomość różnorodnych aspektów projektu i implementacji baz danych związanych z szybkością realizacji operacji, wielodostępem do bazy danych oraz jej niezawodnością. Wiedza obejmuje zrozumienie organizacji struktur przechowywania danych, struktur pomocniczych, ze szczególnym uwzględnieniem indeksów, gromadzenia i wykorzystania statystyk oraz pracy optymalizatora. Umiejętności zdobyte w ramach szkolenia to przede wszystkim pozyskiwanie planów wykonania zapytań i ich interpretacja, gromadzenie statystyk, ich weryfikacja i przenoszenie. Bardzo ważną umiejętnością jest tworzenie i edycja właściwie dobranych struktur indeksujących i ich przebudowa. Umiejętności obejmują również wykorzystanie wskazówek optymalizatora do wpływania na plany wykonania zapytań.

Posted: Wojciech Czerepak

Tytuł: Z drugiej strony końca

Jest tydzień do zakończenia ważnego i dużego kontraktu. Wszyscy uwijają się, aby dopiąć ostatnie zamówienia, zrealizować ostatnie usługi. Teraz możemy zrobić najlepiej jak możemy wszystko to, co ustaliliśmy z Klientem. Nikt już nie szuka nowych możliwości ani nowych pomysłów na efektywniejsze działanie.

Pod koniec miesiąca orientujemy się, że na koncie oszczędnościowym mamy środki, które nieoprocentowane leżą sobie i jest ich tylko mniej o bieżące wydatki. Mogliśmy zrobić lokatę i jakąś drobną kwotę zaoszczędzić - ("Nieważne jak i na czym"). Ale nie oszczędziliśmy nic.

W każdym działaniu nadchodzi taki "moment poza czasem" pędzimy do przodu, ale mamy świadomość, że czas na niektóre działania już minął. Straconych szans tylko szkoda.

Moment poza czasem" pojawi się za kilkadziesiąt dni - skończą się szkolenia dofinansowane z UE. Rozwój i zdobywanie nowych kompetencji już nie będzie tak łatwe i tak tanie. Skończył się już okres finansowania rozwoju kapitału ludzkiego zdefiniowany na lata 2007-2013. Zostały do wykorzystania ostatnie zakontraktowane wcześniej środki. Za kilka miesięcy zostanie już tylko żal, że nie udało się wykorzystać tej szansy. W kolejnych okresach dostęp do dofinansowania szkoleń może być dużo trudniejszy i ograniczony.

Ale można jeszcze wykorzystać te możliwości - My jeszcze mamy dla naszych Partnerów i Klientów szkolenia dofinansowane w woj. podkarpackim, śląskim i łódzkim. Mamy duże doświadczenie na rynku szkoleń, więc możemy Państwu zapewnić sprawdzone rozwiązania. To, że Państwo nie musicie nic płacić nie zmniejsza gwarancji najlepszej wiedzy i organizacji. Do tradycyjnych obszarów jakimi się zajmujemy (IT, zarządzanie projektami) dołożyliśmy wiedzę naszych najlepszych praktyków z zakresu marketingu internetowego, rozwiązań opensource, finansowania IT i innych.

Warto to sprawdzić zanim będziemy patrzyć na koniec tych możliwości z drugiej strony.

INFORMACJE O PROJEKTACH

Posted: Krzysztof Czajkowski

Tytuł: Częściowe indeksowanie, a więc szybciej - ale niedrogo.

Serwer Oracle oferuje duże możliwości z zakresu indeksowania danych. Indeksy stanowią nieodłączny element każdej bazy, a przyspieszenie (m.in. wyszukiwania) dzięki ich stosowaniu jest często kluczowe. Nic jednak za darmo - indeksy kosztują: aktualizacja przy operacjach DML na tabeli, miejsce na dysku i w RAM, czas budowy i przebudowy.
Niektóre systemy baz danych (np. PostgreSQL) oferują prosty sposób na utworzenie indeksu częściowego, tj. takiego, który jest oparty tylko o wybrane wartości zadanej kolumny. Taki indeks jest mniejszy, a jeśli zależy nam na szybkim wyszukiwaniu najczęściej pewnych wartości, to taki indeks, jako mniejszy, może okazać się bardzo pożądany. Niestety w Oracle nie zadziała składnia z PostgreSQL, np.:

Taki zapis nie jest dopuszczalny - "02158. 00000 - "invalid CREATE INDEX option""
Oracle 12c wprowadził nową funkcjonalność w tym zakresie. Otóż stosując partycjonowanie tabeli (czyli podział tabeli na części, a dokładnie tworzenie wielu segmentów danych dla jednej tabeli) możliwe jest indeksowanie tylko wybranych jej fragmentów. Dzięki temu można indeksować tylko te części tabeli, które są częściej przeszukiwane lub nie indeksować tych, które podlegają dużej liczbie operacji modyfikacji danych (DML).

Jak widać na powyższym przykładzie, składnia instrukcji tworzącej tabelę z partycjami została rozszerzona o atrybut INDEXING ON | OFF. Domyślną wartością jest INDEXING ON.
Podczas tworzenia indeksu instrukcją CREATE INDEX nie będzie brana pod uwagę wartość atrybutu w definicji tabeli. Aby atrybut został uwzględniony należy przy tworzeniu indeksu klauzulę INDEXING PARTIAL (domyślnym ustawienie jest INDEXING FULL):


Ograniczeniami dla powyższego rozwiązania są:
- konieczność partycjonowania tabeli. To bardzo istotne ograniczenie, ponieważ partycjonowanie danych (wbudowane w system) jest dostępne tylko w wersji Enterprise Edition (najdroższej) i na dodatek jest to opcja osobno płatna.
- indeks częściowy nie może być unikalny. Jednak to ograniczenie jest naturalne - nie sposób zagwarantować (w wydajny sposób) unikalności danych bez ich indeksowania.


Podsumowując: Oracle w wersji 12c dostarczył niejedną nową i ciekawą funkcjonalność. Niestety akurat ta opisana powyżej nie jest dostępne dla każdego - warunkuje to koszt wymaganej licencji.

Zaproszenie na szkolenie z tego zakresu: Podstawy Hurtowni Danych w środowisku Oracle