Społeczność Comarch ERP | Użytkownicy Klienci Partnerzy Comarch

Profil użytkownika

avatar

Jarosław Olsza

300 pkt
 
pracownik comarch
0 Podziękowań
21 85%

0 pytań

14 odpowiedzi

27 96%

5 pomysłów

10 komentarzy

Aktywność

 • Wartościowy użytkownik
 • Wysoko notowany
 • Lider rankingu
 • Aktywny użytkownik
 • Pomysłodawca
 • Uczynny użytkownik
 • Znawca tematu
 • Specjalista kategorii Chmura
 • Specjalista kategori ERP Altum
 • Specjalista kategorii ERP Optima
 • Specjalista kategorii ERP XL
 • Specjalista kategorii ERP XT
 • Specjalista kategorii ERP esklep
 • Specjalista kategorii ERP mobile
 • Specjalista kategorii ERP Produkcja
 • Specjalista kategorii IBARD
 • Specjalista kategorii wszystko.pl
 • Specjalista kategorii ERP Klasyka
 • Specjalista kategorii ERP iKsięgowośc 24
 • Specjalista kategorii ERP Retail
 • Specjalista kategorii Workflow
 • Specjalista kategorii Techniczne
 • Specjalista kategorii Handel
 • Specjalista kategorii Logistyka
 • Specjalista kategorii Księgowość
 • Specjalista kategorii BI
 • Specjalista kategorii Kadry płace

Rankingi

Miejsce W tym
miesiącu
Punktów
Ranking główny 108 107 300 pkt
W tym miesiącu 107 107 0 pkt
Pytania i odpowiedzi 126 76 172 pkt
Pomysły i komentarze 88 45 125 pkt
Najbardziej pomocni - - -

O firmie

Wpisy użytkownika

User Avatar
pracownik comarch
Jarosław Olsza
300 pkt
0 pytań
14 odpowiedzi
5 pomysłów
10 komentarzy
48 91%
Jarosław Olsza odpowiedział/a na
11 mie. temu

Szanowni Panowie

Wydajność podnoszenie okien w 2016.2.1 spadła z dwóch powodów

Wprowadziliśmy naprzemienne kolorowanie wierszy i to spowodowało, dodatkowy nakład na zapytania do formatów przy zdefiniowanych własnych formatach. Zbyt duża ilość zapytań
Nagłówek dokumentu podnosił się dłużej z uwagi na wprowadzoną korektę do Mobile i zbyt mało restrykcyjne warunki zapytań doczytujących dane

Z informacji, które do nas od Państwa spłynęły wynika, że poprawki w HF2 usuwają ten problem

Oczywiście muszę przyznać, że wpływ tego typu zmian na ogólne otwieranie okien powinien być lepiej zbadany, jednakże nasza procedura testów masowego wystawiania dokumentów nie była dość szczelna w tym obszarze i bazując na poprzednich doświadczeniach nie spodziewaliśmy się tak znacznego obciążenia dodatkowymi zapytaniami.

Zależy nam bardzo, żeby praca z listami była ergonomiczna, żeby nowe funkcjonalności pracowały w sposób przyjazny dla użytkownika. Tym razem szukając atrakcyjności graficznej, nie dość mocno skupiliśmy się na wydajności. I cały efekt, za przeproszeniem, diabli wzięli, co dla nas też jest bardzo frustrujące. Osoby pracujące nad rozwojem systemu czytają Państwa opinie o swojej pracy. Z pewnością ruszymy, jak pisze pan Wojciech, "4 litery", żeby takie niespodzianki się nie pojawiały, w szczególności w najbliższym HFie usuniemy błąd, o którym pisze pan Damian.

Uzupełniając komentarz Agnieszki Żołnierczyk do postu pana Karola nadmienię, że w zakresie księgowań zwrócić należy uwagę na treści zapytań tworzących schematy. Server 2014 optymalizuje wykonanie zapytań w odmienny sposób niż server 2012.

Z kolei pan Wojciech pisze o tym, że księgowania zabijały pracę z systemem. Tydzień temu przesyłaliśmy do firmy obsługującej wskazówki jak zoptymalizować dedykowane w tym wdrożeniu view, które było napisane w sposób mocno wysycający moc obliczeniową serwera. Po zastosowaniu się do naszych sugestii to księgowanie działa optymalnie. Takie indywidualne parametry konfiguracyjne mogą mieć wpływ na całość pracy systemu. Służymy oczywiście pomocą w ich identyfikacji i na bieżąco wymieniamy z Państwem i Partnerami informacje.

Na koniec tego roku w wersji 2017.1 planujemy wprowadzenie możliwości tworzenia wielu Spinaczy (faktur) do jednego WZ/PZ. Realizujemy w ten sposób postulaty wielu Klientów, z którymi się spotykaliśmy (z panem Wojciechem rozmawiałem o tym temacie na konferencji Wib we Wrocławiu). Wbrew jednak temu, co pisze pan Wojciech to nie jest "prosta funkcjonalność", to zmiana wielu podstawowych struktur danych dla dokumentów oraz zmiany w obsłudze księgowań. Dlatego musimy się do niej dobrze przygotować od strony projektu i stabilizacji uważając, na to żeby pracując nad XLem zapewnić, żeby "balon" był atrakcyjny funkcjonalnie i wizualnie i realizował Państwa wymagania, ale by ryzyko jego przebicia, o czym pisze pan Maciej Pawełczak w komentarzu poniżej, było minimalne.

Jarosław Olsza napisał/a o
Comarch ERP Optima
Comarch ERP Optima artykułów: 140

Optima

Urszula KozłowskaZuzanna.JanickaPaweł PilacińskiPatrycja WolakKamil LisowskiKatarzyna BibrzyckaJan FavreJarosław Bogacz
Comarch ERP Altum
Comarch ERP Altum artykułów: 69

Comarch ERP Altum

Witold PodgórskiKamil LisowskiPiotr KurowskiMarta FedczyszynJarosław OlszaPaweł PilacińskiRobert ŻuberPiotr Budzinowski
Comarch ERP XL
Comarch ERP XL artykułów: 101

Comarch ERP XL

Michał MarczakKamil LisowskiAgnieszka Żołnierczyk-BakaJan FavreWojciech BorkiewiczMagdalena TrybusIda WochKinga Kot

Comarch e-Sprawozdanie

Zaktualizowano rok temu

Szanowni Państwo!

Ministerstwo Finansów wprowadziło zmiany w sposobie przygotowywania i składania rocznych sprawozdań finansowych. Zgodnie z nowymi przepisami dokument musi być sporządzony w postaci elektronicznej i opatrzony kwalifikowanym podpisem lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
W ofercie Comarch pojawi się dedykowana płatna aplikacja Comarch e-Sprawozdanie, która umożliwiała będzie nie tylko przygotowanie XML-a, czyli wywiązanie się z obowiązku, ale też dodatkowe benefity.

PLANUJEMY TRZY ETAPY WPROWADZANIA APLIKACJI:
1. Etap pierwszy - grudzień 2018. Wydana zostanie pierwsza wersja aplikacji, która operuje na pliku XML – umożliwi utworzenie go od podstaw w pełnej postaci wymagalnej przez MF. Wszystkie dane liczbowe (np. bilans) trzeba będzie wprowadzić ręcznie. Głównymi odbiorcami aplikacji na tym etapie będą firmy, które nie mają systemów Comarch ERP albo zamierzają składać sprawozdanie przed upgrade’em Comarch ERP.
2. Etap drugi - styczeń 2019. Aplikacja zostanie zintegrowana z Comarch ERP XL, Comarch ERP Altum i Comarch ERP Optima – będzie pracować na bazie danych systemu ERP i umożliwi zaczytanie zestawień księgowych takich jak bilans czy rachunek zysków i strat. Dane znajdujące się we wprowadzeniu bądź informacjach dodatkowych będą do wprowadzenia ręcznie. Możliwe będzie tworzenie wydruków na podstawie danych zawartych w Comarch e-Sprawozdanie.
3. Etap trzeci - do marca 2019. Rozwój kolejnych wersji aplikacji obejmie następujące elementy:
• Zarządzanie wieloma podpisami elektronicznymi pod sprawozdaniem.
• Tworzenie paczek sprawozdawczych, czyli repozytorium dokumentów związanych ze sprawozdaniem za dany rok m.in. uchwałą o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, sprawozdaniem z działalności czy opinią biegłego rewidenta.
• Edytowalny szablon informacji dodatkowej, który będzie można zasilić aktualnymi danymi z kont księgowych.

Aplikacja umożliwi łatwy dostęp do sprawozdań z lat poprzednich oraz przygotowanie sprawozdania w oparciu o rok poprzedni.
Systemy Comarch ERP zostaną wzbogacone o funkcjonalności, które pozwolą przedsiębiorcom przygotować część danych potrzebnych do przygotowania rocznego sprawozdania finansowego. Te funkcjonalności będą dostępne w ramach aktualizacji systemów i zostaną oddane do użytku w styczniu 2019 roku

User Avatar
pracownik comarch
Jarosław Olsza
300 pkt
0 pytań
14 odpowiedzi
5 pomysłów
10 komentarzy
48 91%
User Avatar
pracownik comarch
Jarosław Olsza
300 pkt
0 pytań
14 odpowiedzi
5 pomysłów
10 komentarzy
48 91%
Jarosław Olsza odpowiedział/a na
2 lata temu

Precyzyjąc moją wczesniejszą wypowiedź informuję, że w udostepnionej w dniu 30.06 wersji 2017.1 mechanizm sprawdzania statusu podadnika realizowany jest nastepująco:

1. W celu sprawdzenia statusu podatnika VAT możemy skorzystać z przycisku na zakładce Ogólne, który w tle odpyta serwer Ministerstwa Finansów i zwróci nam odpowiednią informację o danym kontrahencie. Przycisk ten działa kontekstowo i jeśli na dokumencie wskazana jest transakcja krajowa to odpytywana jest polska baza podatników, a jeśli wewnątrzwspólnotowa, to zapytanie trafia do bazy VIES.

Odpowiedź jest zapisywana w bazie danych i w każdej chwili możemy zweryfikować kiedy kontrahent był sprawdzany i jaką informację wtedy otrzymaliśmy

2. Jeśli mamy wielu nowych dostawców, albo chcemy ich weryfikować codziennie, to wykorzystanie przycisku może być uciążliwe. Dlatego też w konfiguracji jest dodatkowy parametr uruchamiający tą funkcjonalność automatycznie.

Podczas dodawania faktury w tle odbywa się sprawdzanie statusu kontrahenta. Jeśli wszystko jest w porządku, to nie są wyświetlane żadne komunikaty i działanie systemu jest zupełnie niewidoczne dla użytkownika. Jeśli jednak okaże się, że nie jest on VATowcem, to jego akronim na dokumencie zostanie podświetlony na żółto. Dodatkowo przy zapisie takiego dokumentu pojawi się ostrzeżenie, z pytaniem czy na pewno chcemy zapisać taki dokument.

3. Ponadto na samym rejestrze VAT dodaliśmy również możliwość odfiltrowania dokumentów od kontrahentów, którzy nie byli do tej pory sprawdzeni, albo którzy nie są VATowcami.