partner
Tomasz Kicowski
95 pkt
2 pytań
13 odpowiedzi
0 pomysłów
1 komentarzy
59 100%
16 pkt

Niezbędne uprawnienia administracyjne do aktualizacji ID262296 (PIT 17%)

Tomasz Kicowski zapytał/a o
Techniczne
Techniczne pytań: 1635 | odpowiedzi: 6183

Jerzy Kazaleszale.plPiotr ToczyłłoEmilia ŚredzińskaRajmund ChmielewskiMariusz SzczebakMarek DyjasKatarzyna Nowacka
Comarch ERP Optima
Comarch ERP Optima pytań: 5438 | odpowiedzi: 21381

Optima

Łukasz KulakKamil LemieszekMarcin LiszewskiKazimierz KasprzyckiŁukasz WalterIzabela KarpińskaDorota KozłowskaŁukasz Górecki

Do instalacji ostatniej aktualizacji ID262296 dostosowującej stawki podatku do październikowych zmian (PIT 17%) NIEZBĘDNE są na każdym aktualizowanym stanowisku uprawnienia administracyjne.

Mam takie pytanie do programistów Comarch, czy nadejdzie dzień, w którym ktoś w Waszym zespole zauważy, że u dużej części klientów funkcjonują sieci, bazy są na serwerach a użytkownicy domenowi z definicji mają ograniczone uprawnienia? Nie da się tak zbudować poprawki (a może warto przemyśleć konstrukcję programu?) żeby po instalacji aktualizacji na serwerze końcówka nie wymagała poniesienia uprawnień?

Oczywiście, można na czas instalacji nadać lokalnego admina userom za pomocą GPO, tylko nie po to się ogranicza uprawnienia, żeby je podnosić na cały dzień albo dłużej (bo nie wiemy kto kiedy włączy Optimę).

To już któryś taki przypadek i nie widać, żeby zostały wyciągnięte jakiekolwiek wnioski. W aktualizacji bodaj marcowej, trzeba było 2-3 razy taką operację przećwiczyć (jednorazowa aktualizacja na prawach admina to było mało) i po pół roku... no dobra jest progres - wystarczy RAZ podać poświadczenia administracyjne. W sieciach bez kontrolera domeny (a takie sa nadal dość liczne) wymaga to zalogowania przez uprawnioną osobę na każdą końcówkę tylko po to, żeby podać uprawnienia i kliknąć <OK>

A może jest jakiś sposób na dystrybucję tej aktualizacji bez konieczności podnoszenia uprawnień użytkownika (oprócz dystrybucji za pomocą GPO)? Proszę w takim razie o wskazówki.

Odpowiedzi:

User Avatar
pracownik comarch
Paweł Pilaciński
2 853 pkt
4 pytań
234 odpowiedzi
6 pomysłów
281 komentarzy
428 96%
3 pkt
 
Paweł Pilaciński odpowiedział/a
Techniczne
Techniczne pytań: 1635 | odpowiedzi: 6183

Jerzy Kazaleszale.plPiotr ToczyłłoEmilia ŚredzińskaRajmund ChmielewskiMariusz SzczebakMarek DyjasKatarzyna Nowacka
Comarch ERP Optima
Comarch ERP Optima pytań: 0 | odpowiedzi: 2501

Optima

4 mie. temu

Panie Tomaszu. 
Wiele rzeczy staramy się ułatwiać w ramach aktualizacji programu.

Pierwszym sposobem jest od dawna przez nas stosowany mechanizm aktualizacji funkcji, które się często zmieniają - jak eksporty JPK czy e-deklaracji. Klienci oraz Partnerzy często nie zauważają, że Optima pobrała nowszy schemat eksportu, bo ten się zmienił. Dzieje się to w tle i użytkownik nie musi martwić się tym, czy w dalszym ciągu pracuje zgodnie z przepisami.
Podobnie wprowadziliśmy automatyczne pobieranie notowań walut oraz wskaźników konfiguracyjnych.

Innym jest mechanizm aktualizacji, który wykorzystujemy w przypadkach zmian, które nie wiadomo w jakie miejsce programu uderzają. Jak w przypadku obniżenia podatku PIT z 18% do 17%. Tutaj udostępniamy na serwerze pliki, które Optima pobiera i zgłasza użytkownikowi potrzebę aktualizacji. 
Proces instalacji jest wypadkową bezpieczeństwa oraz prostoty. Dlatego wymuszamy odłączenie użytkowników od baz danych, aby nie okazało się, że ktoś pracuje na zaktualizowanej wersji, a ktoś inny bez aktualizacji. A do podmiany plików w folderze z zainstalowanym programem potrzebne są uprawnienia Administratora. To, jak Pan sam zauważył, kwestia bezpieczeństwa, aby uprawnienia w systemie były ograniczone do zakresu niezbędnych do pracy. 

Ta odpowiedź została skomentowana
User Avatar
partner
Tomasz Kicowski
95 pkt
2 pytań
13 odpowiedzi
0 pomysłów
1 komentarzy
59 100%
8 pkt
 
Tomasz Kicowski odpowiedział/a
Techniczne
Techniczne pytań: 1635 | odpowiedzi: 6183

Jerzy Kazaleszale.plPiotr ToczyłłoEmilia ŚredzińskaRajmund ChmielewskiMariusz SzczebakMarek DyjasKatarzyna Nowacka
Comarch ERP Optima
Comarch ERP Optima pytań: 0 | odpowiedzi: 2501

Optima

4 mie. temu

Panie Pawle,

W założeniach się z Panem zgadzam, niemniej nadal uważam, że takie "drobne" aktualizacje, jakie z konieczności wypuszczacie, powinny być zorganizowane w sposób, umożliwiający użytkownikowi ze standardowymi uprawnieniami instalację bez konieczności interwencji admina.

Najprostsza metoda jaka mi przychodzi do głowy - to umieszczenie części bibliotek niezbędnych do działania programu w folderze lokalnym użytkownika co pozwoli uniknąć konfliktu uprawnień. To jednak zagadnienie dla programistów, którzy powinni taką możliwość przewidzieć.

Dla nas, taka aktualizacja, pomimo tego, że trwa kilka sekund, to problem, bo albo trzeba uruchomić optimę na każdym stanowisku z poświadczeniami admina, albo dystrybuować za pomocą GPO podwyższone uprawnienia na czas instalacji a i tak część użytkowników dzwoni z pytaniem co ma robić - kliknąć OK czy <Anuluj>. To drugie rozwiązanie jest oczywiście możliwe w sieciach z AD, bo tam gdzie nie ma kontrolera domeny, trzeba po prostu "pochylić się" nad każdym stanowiskiem.

Uważam, że założenie iż każdy użytkownik programu pracuje z prawami admina jest błędne, a nadawanie i pozostawianie takich uprawnień jest błędem w sztuce. Fajnie byłoby gdybyście to Panowie przemyśleli i poprawili, w którejś z kolejnych wersji Optimy.

pozdrawiam

/TK

Masz pytanie?

zadaj pytanie

Masz pomysł?

zgłoś pomysł